G R A F İ M E R

Yükleniyor

Google AMP Nedir?
  • Grafimer
  • |
  • 2020-08-28

Google AMP, arama motoru Google tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir uygulamadır. Kullanıcı düşünülerek tasarlanmış web siteleri tarafından hikayeler, e-postalar ve reklamlar oluşturmak için kullanılır. Kullanıcı deneyimi iyileştirmeyi, hızlı ve dinamik deneyimler sunmayı amaçlamaktadır.

Açılımı Accelerated Mobile Pages (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) olan bu teknoloji, Google tarafındna 2016 yılında piyasaya sürüldü. Genel amacı web sayfalarının mobil cihazlarda çok hızlı bir şekilde açılmasını sağlamaktır. Aynı zamanda açılan sayfaların daha az veri kullanarak yüklenmesine yardımcı olur.

Google Amp, farklı avantajlar sunan bir teknolojidir. Bu nedenle kullanıcıları daha çabuk yakalamak isteyen web sitelerine önerilir. Peki, AMP uygulaması neden önemlidir? İşte AMP hakkında önemli bilgiler…

Neden AMP Kullanmalıyım?

Eğer e-ticaret ile uğraşıyor ya da dijitalde web sitenizle potansiyel müşterilere ulaşmak istiyorsanız, AMP uygulamasının avantajlarından yararlanabilirsiniz. Çünkü Google AMP ile müşterilerinizin size ulaşmasını çok daha basit hale getirebilirsiniz. AMP’in en önemli avantajı, internet sitesi sayfanızı çok hızlı bir şekilde açmasıdır. Bunun önemli büyüktür çünkü araştırmalar gösterir ki kullanıcılar, mobilde 3 saniyede açılmayan sayfaları terk eder. Dolayısıyla “neden amp kullanmalıyım” sorusuna ilk olarak şu cevabı verebiliriz: Ziyaretçilerinizi mobil sayfanıza çekmek için…

AMP’nin bir diğer önemli avantajı, web sitenizin sıralamasını –diğer bir deyişle seo’sunu- yükseltmesidir. Google, hızlı açılan sayfaları yapılan aramalarda daha yukarılarda çıkaran bir anlayışa sahiptir. Eğer AMP kullanırsanız, siteniz çok hızlı bir şekilde açılacağından bu durum Google’ın hoşuna gider ve sitenizi ilk sıralarda çıkararak kullanıcıların tıklamasını sağlar.

AMP uygulamasının bir başka avantajı, web sitenizdeki içerikleri arama motorlarında dikkat çekici bir şekilde sunmasıdır. AMP destekli web siteleri gerek farklı ikonları gerekse görselleri ile hemen dikkati çeker. Bu da arama yapan ziyaretçilerin sizin sitenize tıklamalarını kolaylaştırır.

AMP, aynı zamanda bir dizi reklam ağını, biçimini ve teknolojisini destekler. Amaç, içeriğin güzel görünmesine ve izleyicinin dikkatini çekmesine izin vermek ve hızlı açılan reklamlar sunmaktır. Bu durum, reklam verenlerin etkilerini artırmalarına ve reklam harcamalarında yatırım getirisini artırmalarına yardımcı olur.

AMP Hızlı Yapan Özellikler Nelerdir?

Kullanıcıların mobil cihazlarını kullanırken belirli beklentileri vardır. Her kullanıcı arama motorunda arama yaptığı zaman karşılarına anlamlı ve alakalı içeriklerin çıkmasını ister. Bunun yanı sıra tıkladıkları sayfanın hemen açılmasını da isterler. Dolayısıyla hedef kitlenizin beklentilerini karşılamak için AMP en iyi seçeneklerden biridir. Peki, amp destekli mobil sayfalar neden hızlıdır?

AMP sayfalarının anında yüklenmesinin nedeni, AMP'nin HTML / CSS ve JavaScript'i kısıtlayarak mobil web sayfalarının daha hızlı oluşturulmasına izin vermesidir. Normal mobil sayfaların aksine AMP sayfaları, Google aramalarında daha hızlı yüklenmesi için Google AMP tarafından otomatik olarak önbelleğe alınır.

AMP uygulamasını hızlı yapan temel özellik, Google’ın sunucularınıza erişmeden web sitenizi açmasıdır. Dev arama motoru Google, AMP sayfalarının önbellek kısmına aktarılma işlevi üstlenen bir sürüm kullanmaktadır. Bu da sayfaların çok daha hızlı bir şekilde açılmasına olanak tanır.

Google AMP Önbelleği, önbellek bileşenine alınmış AMP HTML sayfalarını sunmak için kullanılır. AMP Önbelleği, tüm geçerli AMP belgelerini iletmek için kullanılan proxy tabanlı içerik dağıtım ağıdır. Önbellek, AMP HTML sayfalarını alarak web sitesi sayfa performansını çok daha hızlı hale getirme misyonunu tamamlar.

AMP hızlı yapan özellikleri kısaca ifade etmek gerekirse aşağıdaki gibi belirtebiliriz:  

  • Farklı uzantılar, sayfaların geç açılmasına neden olabilir. AMP, bu sorunu önler.
  • Yüksek boyutlu verileri daha küçük verilere indirger.
  • AMP sayfaları, stil ve düzen yeniden hesaplamalarını en aza indirir.

Bu gibi temel özellikleri aracılığıyla site performansını iyileştirerek kullanıcılara daha hızlı deneyimler yaşatır.

Amp Sayfaları Neden Google Uzantısında Açılıyor?

AMP uygulamasının amacı, maksimum verimliliği korumaktır. AMP Önbelleği, JS dosyaları ve HTTP 2.0 kullanan aynı kaynaktan gelen tüm belgeleri yükler ve sayfayı yavaşlatabilecek herhangi bir unsuru ortadan kaldırır. Doğrulama sistemi, sayfanın biçimlendirmesinin AMP HTML standart bileşenleri karşıladığını doğrulayan bir anlayış üzerinde çalışır. Dolayısıyla daha iyi performans sunma adına Google uzantılarında açılır ve kullanıcıların daha rahat bir deneyim elde etmelerini sağlar.

AMP’nin SEO’ya Etkisi Nedir?

Hızlandırılmış mobil sayfalar (amp) seo açısından önemli bir işleve sahiptir. Google, daha iyi kullanıcı deneyimi sunan web sitelerini her zaman daha yukarılarda çıkartır. AMP uygulamasının da kullanıcı deneyimini geliştiren bir teknoloji olduğunu hesaba katarsak web sitelerinin seo’su için önemli faydalar sunar.

AMP’nin Seo’ya olan olumlu etkilerini aşağıdaki gibi belirtebiliriz:

  • İnternet sayfalarını çok hızlı bir şekilde yüklediği için sitenin seo sıralaması iyileşir.
  • Kullanıcıların ziyaretlerini daha kalıcı hale getirir. Bu durum da dönüşüm oranına olumlu yansır.
  • AMP ile hemen ulaşılan sayfalarda hemen çıkma oranı istenen seviyelerdedir. Dolayısıyla Hemen Çıkma Oranı da site seo’sunda son derece etkilidir.

AMP, daha hızlı sayfa açılışı anlamına geldiği için internet sitelerinin performanslarını her zaman iyileştirme potansiyeline sahiptir. AMP destekli her web sitesi, mobilde arama yapan kullanıcıların karşısına her zaman daha kolay çıkma becerisi gösterir.

AMP Kullanan Sektörler ya da Firmalar

AMP, hedef kitlesine hemen ulaşmak isteyen her işletmenin tercih ettiği bir uygulamadır. Bu nedenle hemen hemen her sektörde faaliyet gösteren birçok firma AMP’den yararlanmaktadır.

AMP’yi en çok kullanan sektörün haber ve yayıncılık dalında hizmet veren firmaların olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzdeki online gazete ve dergiler, içerik siteleri ve de sosyal ağlar amp eklentisinden en çok yararlanan dijital platformlardır. Bunların yanı sıra takipçilerine hızlıca ulaşmak isteyen daha farklı sektörlerde faaliyet gösteren işletmeler de amp uygulamasından yararlanmaktadır.

Gıda, iletişim teknolojileri, kozmetik, inşaat, finans gibi farklı sektör firmaları amp ile dijital dünyada öne çıkmayı hedefleyen işletmeler arasında yer almaktadır.

En Çok Okunan Yazılarımız