G R A F İ M E R

Yükleniyor

Google AdSense Hakkında Tüm Sorular ve Yanıtları
 • Grafimer
 • |
 • 2021-07-16

Google AdSense'e Dair Tüm Sorularınızı Yanıtlıyoruz

Her ay çok sayıda web sitesi ziyaretçisi olan bir yayıncıysanız ve şu anda para kazanmak için AdSense'i kullanmıyorsanız, parayı çöpe atıyor olabilirsiniz. 

Blogunuz "sadece" bir tutku projesi olsa bile, her ay garantili sayıda ziyaretçi geliyorsa (sosyal medya takiplerinize ve diğer kaynaklara göre), web sitesinden para kazanma hakkında düşünmeye başlamak mantıklı olacaktır. 

Bir Google AdSense ödemesiyle her ay banka hesabınızdan para almanın nasıl bir his olduğunu bir düşünün. Sitenizden henüz para kazanmaya başlamadıysanız, Google AdSense hakkında düşünmenizi sağlayacak soruların bir listesini burada bulabilirsiniz. 

Google AdSense nedir? 

Google AdSense, dijital yayıncıların, hedef kitleniz için özelleştirilmiş hedefli reklamlar aracılığıyla içeriklerinden para kazanmalarına olanak tanır. Web sitesi sahipleri, bir kullanıcı reklamı her tıkladığında gelir elde eder. İnternet genelinde milyonlarca yayıncı Google AdSense'i kullanıyor. 

AdSense'i kim yarattı? 

Başlangıçta Santa Monica'dan bir girişimci tarafından oluşturulan Google, şirketi 2003 yılında satın aldı. AdSense'i satın almadan önce, Google'ın 2002'de kendi içeriğe dayalı reklam hedefleme hizmeti vardı. 

Google, 1000 görüntüleme başına ne kadar ödüyor? 

AdSense, bir reklamın görüntülenmesine göre ödeme yapmaz, bunun yerine tıklama başına maliyet (TBM) ödeme sistemi kullanır. Hedef kitlenizden biri Google AdSense'in hedefli reklamlarından birine tıkladığında, ödemenin bir kısmını alırsınız. 

Bir kullanıcı bir reklamı tıkladığında, yayıncı ödemenin yüzde 68'ini alır . Google kalan yüzde 32'yi komisyon olarak elinde tutuyor. 1.000 görüntülemede ne kadar kazanabileceğinizi görmek için AdSense'in gelir hesaplayıcısını kullanabilirsiniz.

AdSense nasıl çalışır? 

Başlama süreci oldukça basittir. Kendinizi Google AdSense'i nasıl kuracağınız ve sitenizden para kazanmaya nasıl başlayacağınız aşağıda açıklanmıştır. 

 1. Bir hesap oluşturun ve ardından para kazanmak istediğiniz sitenin URL adresini girin. 
 2. Sitenizi AdSense'e bağlayın ve ödeme adresinizi ve telefon numaranızı sağlayın. 
 3. Siteniz, tamamlanması 2 ila 4 hafta sürebilen bir inceleme sürecinden geçecektir. Google AdSense, politikalarına uygun olduğundan emin olmak için sitenizin tamamını inceler. Siteniz başarılı olursa, sonraki adımları içeren bir e-posta alacaksınız. 
 4. Hesabınız tamamen etkinleştirildiğinde, otomatik reklamları etkinleştirmek mi yoksa kendi reklam birimlerinizi mi oluşturmak istediğinize karar verebilirsiniz. 
  1. Otomatik reklamlar kullanıyorsanız, reklamların görünmesini istediğiniz her sayfa için Google'ın AdSense kodunu sitenize yapıştırın. 
  2. Kendi reklam birimlerinizi oluşturuyorsanız, reklam birimini oluşturun ve kodu, reklamların görünmesini istediğiniz HTML'ye yapıştırın.
 5. Bundan sonra AdSense, benzersiz kitleniz için özelleştirilmiş hedefli reklamlar gönderir. 
 6. Hesabınız 100 doların üzerinde reklam geliri kazandığında, ödeme için nakit çekebilirsiniz. 

Önerilen Gönderi:   Reklam Yenilemeyi AdSense ve AdX ile Kullanma

Siteniz büyüdükçe, hedeflenen reklamlarınızdan daha yüksek gelir akışları elde etme potansiyeline sahip olacaksınız. 

AdSense'i WordPress sitelerinde kullanabilir misiniz? 

Evet yapabilirsin! AdSense için WordPress sitenizden para kazanmak için Google'ın açık kaynaklı eklentisi Site Kit'i kullanın. Site Kit'i WordPress sitenize bağlamak için bu kullanışlı kılavuzu takip edebilirsiniz . 

AdSense kodunu WordPress siteme nereye ekleyebilirim? 

Site Kiti eklentisi WordPress sitenize bağlandığında, eklenti sizin için AdSense kodunu sitenize yerleştirir. 

AdSense, PayPal veya Western Union aracılığıyla ödeme yapar mı? 

AdSense, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli ödeme yöntemleri sunar: 

 • Çekler
 • Elektronik Fon Transferleri (ETF)
 • Banka Havalesi
 • Western Union Hızlı Nakit
 • Rapida
 • Tek Euro Ödeme Alanı (SEPA) ile EFT

Sadece sizin için en uygun olanı seçin. 

AdSense'i Facebook veya Instagram'a bağlayabilir miyim? 

Maalesef şu anda AdSense'i kişisel veya ticari Facebook veya Instagram hesabınıza bağlamanın bir yolu yok. 

Hangi AdSense nişe en çok para ödüyor? 

Bu değişebilir olsa da, mevcut en yüksek ödeme yapan nişler sigorta, finans, sağlık ve fitness, teknoloji ve otomotivdir. 

AdSense ödemeleri ne zaman ödenir? 

AdSense, aylık bir döngüde ödeme yapar. Her ayın başında kazançlarınız hesaplanır ve kesinleşir. Ay için 100 dolardan fazla kazandıysanız, ödeme almaya hak kazanırsınız. Google'a göre, ödemeler ayın 21'i ile 26'sı arasında çıkıyor. 

AdSense başvurumu neden reddetti? 

AdSense başvurunuzun reddedilmesi sinir bozucu olsa da, olur. Bir AdSense Başvurusunun reddedilmesinin en yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır: 

 • Web siteniz altı aydan daha eski. 
 • Sitenizin bir gizlilik politikası yok. 
 • Site, Google'ın kalite standartlarını karşılamıyor. 
 • Sitenizde orijinal içerik yok. 
 • Sitenizde oluşturduğunuz trafik düşük kalitede. 
 • Trafik için ücretli hizmetlere bağımlısınız. 
 • İçeriğiniz Google AdSense politikalarını ihlal ediyor. 
 • 18 yaşın altındasın. 
 • Geçmişte Google AdSense'ten yasaklandınız. 

Tek sebep bunlar olmasa da, Google AdSense başvuruları reddedildiğinde insanların karşılaştığı en yaygın sorunlar bunlardır. 

Google AdSense ve Google Ads arasındaki fark nedir? 

Google Ads, reklamverenlerin ürünlerini veya hizmetlerini arama ağında, görüntülü reklam ağında veya her ikisinde pazarlamasına olanak tanır. Reklamverenler Google'a tıklama başına ödeme (PPC) temelinde ödeme yapar.

Google AdSense, yayıncıların, ürünlerini veya hizmetlerini tanıtmak isteyen reklamverenlere sitelerinde yer satmalarına olanak tanır. Google, yayıncılara tıklama başına maliyet (TBM) temelinde ödeme yapar. 

AdSense kazançlarım neden düştü? 

AdSense kazançları zaman zaman dalgalanma gösterebilse de, aşağıdakiler gibi birçok faktörün kazançlarınızı etkileyebileceğini anlamak önemlidir: 

 • Mevsimler ve trendler
 • Daha az trafik veya etkinlik 
 • reklam yerleşimi
 • Web sitesi sorunları
 • trafik kaybı

AdSense kazançlarındaki herhangi bir düşüş için çözümler bulmak için metriklerinize bakmanız önemlidir. 

Tıklama Başına Maliyetim neden bu kadar düşük? 

Birçok faktör TBM oranlarını etkileyebilir. TBM oranlarının dalgalanabileceğini anlamak önemlidir. İşte TBM oranlarınızın düşük olmasının birkaç nedeni: 

 • siteniz niş
 • Siteniz birden fazla cihazda yanıt vermiyor
 • Çok fazla reklam kategorisini engelliyor olabilirsiniz

Kazanç potansiyeliniz için en uygun noktayı bulmak için sitenizin analitiğini izlemek ve birden fazla kurulum denemek çok önemlidir. 

AdSense kazanç potansiyelinizi artırmak için yardıma mı ihtiyacınız var?

Kazanç potansiyelinizi artırmak isteyen bir web sitesi sahibiyseniz, Google AdSense web sitenize mükemmel bir ektir. Her ay gelir getirebilir, hedef kitlenizin nişinizde yeni ürünler veya hizmetler bulmasına yardımcı olabilir ve sitenizden hiç düşünmemiş olabileceğiniz şekillerde para kazanabilir. 
Halihazırda Google AdSense kullanıyorsanız ve Reklam Operasyonlarınızı bir sonraki düzeye taşımak istiyorsanız, bir Ad Ops iş ortağıyla çalışmayı düşünmelisiniz. Sıralanabilir yardımcı olabilir . Yayıncılarımıza reklam gelirinizi artıracak araçlar, strateji oluşturmaya hazır bir Ad Ops ekibi ve verilere dayalı kararlar verebilmeniz için bir analiz platformu sağlıyoruz. Başlamak için ekibimizle bir demo rezervasyonu yapın.

En Çok Okunan Yazılarımız