G R A F İ M E R

Yükleniyor

Dijital dünyanın en önemli aktöründen olan sosyal medya, hayatımızın önemli bir parçası konumunda ve her geçen gün daha da hayatımıza giriyor. En önemli yönü ise hayatımıza yön vermeye başlaması diyebiliriz. Bireysel kullanım konusunda yaşamın önemli bir mekanizması haline gelen sosyal medya kavramı, işletmeler için de son derece önemli.  Günümüzdeki gelişmelere ve bundan sonrasına bakacak olursak, artık her işletmenin sosyal medya hizmeti alması gerektiğini ifade edebiliriz.

Peki, sosyal medya hizmeti nedir ve işletmelere ne gibi faydaları vardır? Sosyal medyanın profesyonel hayattaki yeri ve önemi hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak için hazırladığımız rehbere göz atabilirsiniz.

Sosyal Medya Nedir?

İlk olarak sosyal medyanın tanımı ile başlayalım. Sosyal medya bilgisayar ya da telefon, tablet gibi akıllı cihazlar aracılığıyla bağlanılan dijital platformlardır. Sosyal medyanın en önemli özelliği, çift taraflı iletişimdir. Her kullanıcı başka bir kullanıcı ile iletişim kurar. Yeni nesil medyanın bu yönü, -en az iki kişiye iletişim kurma imkanı vermesi- sosyal adıyla bilinmesine neden olmuştur. Ancak bir dijital platformun sosyal medya olması için en az kişi yeterli değildir. Daha çok kişinin tek bir platformda birbirinden haber alması, aynı içeriklere göz atması ve birbirleri ile temasa geçmesi gerekmektedir.

Sosyal medya demek, insanların birbirileri ile chat yapması ve görüntü, dosya vb. paylaşımlar yapması demektir. Hayatımıza yaklaşık olarak 2005 yılından sonra giren bu kavram, geleneksel medyaya ciddi bir alternatif; zaman zaman da rakip olmaktadır.

Neden Profesyonel Sosyal Medya Hizmeti Almalıyım?

Sosyal medya, günümüzün en önemli pazarlama araçlarından biri haline gelmiştir. Eğer sosyal medya hizmeti alırsanız, müşterilerinize daha kolay ulaşırsınız. Çünkü artık ürün ve hizmet arayışında olan kişiler, ilk olarak dijital platformlara başvurmaktadır.

Dolayısıyla işletmeniz için profesyonel sosyal medya hizmeti alırsanız, satışlarınızı arttırabilirsiniz. Gerçekte ulaşamadığınız kadar müşteriye sosyal medya platformları aracılığıyla çok daha kolay bir şekilde ulaşmanız mümkündür.

Sosyal Medya Hizmetleri Nelerdir?

Günümüzdeki sosyal medya hizmetlerini şu şekilde belirtebiliriz:

 • Instagram Yönetimi ve Instagram Reklamları
 • Facebook Yönetimi ve Facebook Reklamları
 • Twitter Yönetimi ve Twitter Reklamları
 • Pinterest Yönetimi ve Pinterest Reklamları
 • Youtube Yönetimi ve Youtube Reklamları
 • Linkedin Yönetimi ve Linkedin Reklamları

Temel sosyal medya hizmetleri yukarıda belirttiğimiz platformlar için geçerlidir. Fakat yeni sosyal medya kanalları popüler olmaya başladığında sosyal medya hizmeti için daha farklı mecralarda da pazarlama çalışmaları yapılabilir.

Diğer sosyal medya hizmetlerini de şu şekilde ifade edebiliriz:

 • Blog yazma
 • İçerik oluşturma
 • Müşteri memnuniyetini ölçme

Dolayısıyla sosyal medya kanallarında müşteriye ulaşma adına yapılan her şey bir sosyal medya hizmeti kapsamına girer.

Sosyal Medya Hesapları En İyi Nasıl Yönetilir?

Sosyal medya yönetimi yapmak, ciddi bir iştir. Etkili bir sonuç almak için sosyal medya yönetimi, dijital pazarlama yöneticilerine bırakılmalıdır. Sosyal medya yönetimini en iyi şekilde yapmanın püf noktalarını şu şekilde belirtebiliriz:

 • Sosyal medya kanalları hakkında derinlemesine bilgi sahibi olan uzman ve ajanslar ile çalışmak
 • İsteğe göre düzenli paylaşımlar yapmak
 • Hedef kitleye yönelik içerikler oluşturmak
 • Sosyal medya reklam kampanyaları başlatmak
 • Marka imajını ve itibarını yapılan paylaşımlarla güçlendirmek
 • İşletme ürünlerini öne çıkarıp konumlandırma çalışmaları yürütmek

Hangi Sektörlerde Sosyal Medya Reklamcılığı Kullanılır?

Hemen hemen her sektör sosyal medya reklamlarından yararlanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre sosyal medyaya en çok reklam veren firmalar şu sektörlere aittir:

 • Gıda
 • İletişim Teknolojileri
 • Kozmetik
 • İnşaat
 • Emlak
 • Finans

Bunların yanı sıra sosyal medya reklamcılığı şu sektörlerde de kullanılmaktadır: Otomotiv, kamu, turizm, mobilya, siyaset, hizmet sektörü

Sosyal Medya & Sosyal Medyada Reklam En Etkili Nasıl Kullanılır?

Öncelikle hedef kitleye uygun paylaşım ve pazarlama stratejileri belirlemek gerekir. Her sektör ve her firma, farklı demografik özellikteki kişilere hitap eder. Bu nedenle etkili sosyal medya reklamının ilk kuralı, müşteri özelliklerini iyi bir şekilde tanımlamaktır.

Daha sonra müşterilerin ilgisini çekecek tarzda reklamlar oluşturulmalıdır. Bu reklamlarda aşağıdaki kriterlere dikkat etmekte fayda vardır:

 • Kampanya hedefi
 • Kullanılan dil / slogan
 • Reklam görseli

Yukarıdaki bileşenlerin her biri son derece iyi bir şekilde tasarlanmalıdır. Daha sonra bütçe ayarlanmalıdır. Bütçe, reklam amacına göre belirlenmelidir. Uzun bir süre sosyal medyada gösterimde olan reklamlara daha yüksek bütçe ayırmak gerekir. Bu nedenle bütçe durumu ve reklam gösterimi de reklamın etkisini değiştiren en önemli unsurlar arasındadır.

En etkili reklam kampanyası için profesyonellerden yardım ve danışmanlık almak da önemli bir kriterdir. Sosyal medya danışmanlık firmaları, bu konuda uzun vadede çok daha iyi sonuç verecektir.

Bir Aylık Çalışma Sürecinde Neler Yapılır?

Sosyal medya yönetiminin başarısı belli periyotlar ile ölçülür. En sık kullanılan ölçüt ise aylık değerlendirmelerdir. Şimdi bir ay içinde sosyal medya çalışması ile neler yapılabileceğinden bahsedelim. İşte bir ay içinde sosyal medyada yapılacaklar listesi:

Tüm hesaplara haftada 4 paylaşım

Takipçileriniz iletişim canlı tutmak için belirli aralıklarla paylaşım yapmalısınız. Bunun için haftada paylaşım idealdir. İsterseniz bu sayıyı 5’e de çıkarabilirsiniz.

After Effect İle Etkileyici Animasyonlar Sayesinde Prestij Kazanma

Sosyal medya görselliğin ön planda olduğu bir mecradır. Bu nedenle after effect programı ile etkileyici video ve animasyonlar oluşturarak takipçileri etkilemek mümkündür. Aynı şekilde diğer tasarım programları da işinize yarayabilir.

Takipçi Arttırma

Sosyal medya yönetiminin özü takipçi sayısını arttırmaktır. Bu nedenle bir aylık süre zarfında takipçi sayısının az da olsa artması doğru yolda olduğunuzu gösterecektir. Takipçi arttırmak için yukarıda bahsettiğimiz maddeleri uygulayabilirsiniz.

Blog ve İçerik Paylaşımı

Sosyal medyanın en ilgi çekici taraflarından bir diğeri de içeriklerdir. Web sitenize blog yazıp sosyal medya hesaplarınızdan yayınladığınızda takipçileriniz içeriklerinize kayıtsız kalmaz. Bu içerik ve paylaşımlarla takipçilerinizi satın almaya yönlendirebilirsiniz.

Blog ve içerik paylaşımlarında müşterilerinizin ilgisini çekecek konulara değinirseniz daha yüksek bir etkileşim alırsınız. Bu konuda profesyoneller ile çalışmak, çok daha etkili sonuç verecektir.

Sosyal Medya Ücretleri Nasıl Belirlenir?

Sosyal medya ücretleri farklı kriterlere göre değişiklik gösterir. Sosyal medya yönetimi ücretlerini etkileyen faktörler şu şekildedir:

After Effect Kullanılacak Mı?

After effect programı sosyal medya hizmeti içine dahilse ücretlerde değişim olabilir. Animasyon videoları, takipçilerinizin ilgisini daha fazla çekeceğinden daha hızlı bir sonuç alabilirsiniz. Bu nedenle after effect sosyal medya yönetimine dahilse reklam ücretleri az bir miktar artabilir.

Haftada Kaç Paylaşım Yapılacak?

Haftada yapılacak paylaşım sayısı da reklam ücretini etkiler. Anlaştığınız sosyal medya ajansından ne kadar çok paylaşım yapılmasını talep ederseniz, fiyatta ufak bir artış görülebilir.

Hangi Sosyal Platformlar Kullanılıyor?

Reklam ücreti işletmenizin olmasını istediğiniz sosyal platformlara göre de değişiklik gösterir. Bir sosyal ağ ile birden fazla sosyal ağda şirket yönetimi, aynı fiyatlandırma anlayışına sahip olmayabilir.

Dolayısıyla günümüzde hemen hemen her işletmenin sosyal medya yönetimi talep ettiğini hesaba katarsak fiyatların her bütçeye uygun olacağını ifade edebiliriz. Bu konuda ayrıntılı bilgi almak için sosyal medya ajansı ile iletişime geçebilirsiniz.