G R A F İ M E R

Yükleniyor

Dijital dönüşüm kavramı ile tanışalı çok olmadı fakat günümüzdeki birçok işletme dijitale dönüştü bile. Çünkü artık satış ve pazarlamaya yön veren yeni mecralar var. Dijitalleşme kavramı da bu doğrultuda işletmelerin pazarlama politikalarına yön vererek yeni bir kapı araladı. Böylece işletmelerin bilinirliğini arttırmaları için arama motorlarına fazlasıyla önem vermeleri gerekti.

Bu yazımızda günümüzdeki satış ve pazarlamanın en önemli süreçlerinden biri olan Seo ile ilgili önemli konulara yer verdik. Yazımızın devamında Seo hizmetinin niçin önemli olduğu ve neden yeni çağın pazarlama yöntemi olarak kabul gördüğünü hakkında ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu(SEO) Nedir?

Seo, internet sitelerinin dijitalde bulunma ihtimalini arttıran çalışmalara verilen bir isimdir. SEO terimini; “Google ve diğer arama motorları arama sonuçlarında web sitelerini ön sayfalarda ve ön sıralarda çıkarma çalışması” olarak tanımlayabiliriz. SEO, organik trafik çekme odaklı dijital pazarlama çalışmalarıdır. Web sitesi olan herkes ve her işletme, seo çalışması yaparak arama motorlarında üst sıralarda yer alabilir. Bu da işletmelerin internet üzerinde bulunurluğunu arttırır.

Google Nasıl Çalışıyor?

Dijital pazarlama ve seo çalışmalarında Google’ın önemi son derece büyüktür. Bu nedenle Google’ın nasıl çalıştığını bilmekte fayda vardır. Google nasıl çalışır sorusuna kısaca şu cevabı verebiliriz: Arama algoritmaları ile… Arama algoritmaları, milyonlarca web sitesini tarar. Daha sonra en faydalı ve en güvenilir bilgiler içerdiğini düşünen internet sitelerini en yukarılarda gösterir. Peki, Google bunu nasıl yapıyor?

Bu konuda Google’ın yaptığı ilk iş, kelimeleri analiz etmektir. Arama sonucunda ilgili konuları kullanıcıların önüne çıkarmak için farklı dil modelleri geliştiren Google, aranan kelimenin kategorisini de analiz eder. Aranan bilginin ne amacıyla arandığını algoritmalar ile anlayan dev arama motoru, kullanıcılara en işe yarar bilgileri anında sunar.

 Google, yapılan arama ile en ilgili bilgileri kullanıcılara sunarken kelimelerin yapısını da kontrol eder. Anahtar kelime olarak belirlenen kelime öbekleri burada başrol oynar. Bunun yanı sıra kullanışlı sayfaları en üstte sıralamak ve en çok ziyaret edilen güvenilir web sitelerine öncelik vermek de Google algoritmalarının görevleri arasındadır.

Google Seo Çalışması Kaç Aşamadan Oluşuyor?

İnternet sitelerin Google’da organik olarak yükseltmek için farklı aşamaları doğru bir şekilde geçmek gerekiyor. Bunun için seo çalışması, Google’ın istediği bir şekilde yapılmalıdır. Peki, bu çalışmalar kaç aşamadan oluşur? Şimdi bu soruya cevap verelim:

Anahtar Kelime: Öncelikle her yazı için en az bir anahtar kelime belirleyip yazı içinde anahtar kelimeleri kullanmak gerekiyor.

Anahtar kelime belirlendikten sonra bu kelimeyi ya da kelime öbeğini;

 • Başlık
 • Meta Descpretion
 • Title

bölümlerinde de geçirmek gerekiyor. Aynı zamanda bu bölümler de doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Bunlara ek olarak iç linkleme, dış linkleme, kısa isim, yeterli kelime sayısı ve görsel kullanımı arama motoru optimizasyonunun diğer aşamaları arasında yer alıyor. Dolayısıyla Google seo çalışmasını temel olarak 9 aşamaya ayırabiliriz.

Google Seo Algoritmaları Nelerdir?

Dijital pazarlama dünyasına yön veren en önemli dijital mecralardan biri Google’dır. Google’ın bu yönü verirken algoritmalar aracılığıyla tayin ettiğini hesaba katarsak Google algoritmalarının oldukça önemli bir işleve sahip olduğunu anlayabiliriz. Peki, Google algoritma deyince akla ilk gelenler hangileri? İşte Google aramalarına yön veren algoritmalardan bazıları:

 • Panda
 • Pigeon
 • Fred
 • Possum
 • Mobile
 • Penguin
 • Hummingbird
 • Rank Brain

Akla ilk gelen Google algoritmalarından bazıları bu şekilde. Google, bu algoritmaların arasına platformu daha iyi hale getirmek için yenileri de eklenebilir.

İşletmeniz Google Seo Hizmeti ile Nasıl Kazanç Elde Edebilir?

Artık herhangi bir ürün veya hizmet satın almak isteyenlerin çoğu internet üzerinde araştırma yapıyor. Dolayısıyla müşterileriniz ilk olarak Google arama motorunu kullanarak aradıklarını ürün/hizmete ulaşmak istiyor. Eğer siz de işletmeniz için Google seo hizmeti alırsanız, Google arama sonuçlarında üst sıralarda çıkabilirsiniz. İşletmenizin web sitesinin üst sıralarda çıkması ise şu anlama gelir: “Faaliyet gösterdiğiniz kategoride arama yapan müşteriler, sizin web adresinize tıklayacak ve direkt olarak sizinle iletişime geçecek”.

Google seo hizmetinin sıcak satış konusunda ciddi avantajlar sunduğunu ifade edebiliriz. Satışın yanı sıra seo hizmeti alırsanız, potansiyel müşterilerinizi arttırabilir ve yeni müşterilerinizi sosyal medya hesaplarınıza yönlendirerek aylık cironuzu tahminlerinizden daha fazla arttırabilirsiniz.

Ziyaretçilerin Ne Kadarı Müşteriye Dönüşür?

Bu soruya cevap vermek için internet sitenizin kullanıcı odaklı bir şekilde tasarlanmış olması gerekiyor. Örneğin ziyaretçileriniz basit ve sade tasarımlı bir internet sitesi ile karşılaşmak ister. Araştırmalara göre ne aradığını kısa sürede bulamayan ziyaretçilerin büyük bir kısmı bulunduğu internet sitesini terk ediyor. Bu nedenle web adresini pratik ve gezilebilirliği kolay bir şekilde tasarlamalısınız.

Google seo hizmeti, binlerce belki de yüz binlerce ziyaretçiyi ayağınıza (internet sitenize) getirir. Bundan sonrası sunduğunuz konfor ve pratiklik ile ilgilidir. Eğer kullanıcı odaklı bir web siteniz varsa, ziyaretçilerinizin çok büyük kısmını müşteriye dönüştürebilirsiniz. Bunu başarmak için sosyal medyayı da aktif bir şekilde kullanmayı ihmal etmeyin.

Seo Hizmetinin Garantisi Var Mı?

Seo hizmeti, web sitenize müşteri çekme garantisi verir. Aynı zamanda seo hizmeti ile marka adınızı güvenilir firmalar arasına çok kısa sürede yazdırabilirsiniz. Fakat seo hizmetinin işletmenize garanti kazanç getirmesi için sonraki işlemleri çok iyi tasarlamış olmalısınız. Örneğin;

 • Müşteri hizmetleri servisi
 • Sade ve basit bir web sitesi tasarımı
 • Sosyal medya yönetimi
 • İndirim ve kampanyalar
 • Blog içerikleri

Eğer Google seo hizmetini diğer dijital pazarlama araçları ile güçlendirirseniz, Seo hizmetinin garanti kazanç getirdiğine şahit olabilirsiniz. Bunların yanı sıra müşteri memnuniyetini her zaman önem vermeyi asla unutmamalısınız.

Doğru Seo Çalışması İşletmenize Neler Kazandırabilir?

Doğru ve planlı seo çalışması, işletmenizi Google ve diğer arama motorlarında üst sıralarda çıkarır. Dolayısıyla seo çalışması, işletmenize ziyaretçi çekme garantisi verir. Böylece ziyaretçilerinizi müşteriye dönüştürebilir, sadık müşteriler yaratabilirsiniz.

Diğer yandan seo çalışması, işletmenizin hafızalarda kalmasını kolaylaştırır. Google ve diğer arama motorlarında arama yapan müşteriler, sizin marka adınızı sıklıkla görür. Bu da kısa vadede müşteri garantisi verir. Kısaca ifade etmek gerekirse; doğru bir seo çalışması satışlarınızı arttırmanızı sağlayacaktır.

Seo Hizmetinden Aldığım Sonuçları Ads Reklamları ya da Diğer Reklam Çalışmaları İle Alamaz Mıyım?

Elbette. Seo hizmetinden aldığınız verimi, Google Ads reklamları ve diğer reklam çalışmalarından alabilirsiniz. Hem Seo hem de Ads reklamları, önemli birer dijital pazarlama stratejisidir. Bu nedenle her ikisi de uzun vadede sizi istediğiniz sonuca ulaştırabilir.

Seo mu? Ads mi?

Her ikisi de işletmenizi dijital dünyada öne çıkaracak güçlü pazarlama araçlarıdır. Ancak hangisini tercih edeceğinize karar verirken aşağıdaki etkenlere dikkat edin:

 • Hedefinize
 • Reklam Bütçenize

Çünkü Seo ve Adwords, kulvarı farklı olan iki ayrı taktiktir. Seo çalışması organik takipçi çekme yöntemidir. Seo yaparken bütçenizden harcama yapmanıza gerek yoktur. Fakat Ads çalışması için ayrı bir reklam bütçesi ayırmanız gerekmektedir.

Eğer çok kısa sürede Google’da üst sırlarda yer alıp web sitenize ziyaretçi çekmek istiyorsanız, Google Ads çalışmasını tercih edin. Fakat sizin için zaman önemli değilse ve ziyaretçi çekme hedefinize daha uzun vadede ulaşmak istiyorsanız da tercihinizi seo hizmetinden yana kullanın.

Ek olarak ifade etmek gerekirse; her ikisini de aynı anda kullanarak işletmenizi dijital dünyada daha güçlü hale getirebilirsiniz. Her dijital pazarlama stratejisi, birlikte kullanıldığında işletmeniz için daha etkili sonuç verebilir.